Przypisani Północy
Stowarzyszenie Kulturalne z siedzibą w Olecku

Honorowy tytuł „Pasjonata Przypisanych Północy” 2011 przyznano Ewie Kozłowskiej


Ewa Kozłowska
Olecczanka. Artystka fotografka, pisarka i dziennikarka. Działalność prowadzi od lat 90-tych.
Jako dziennikarka i etnografka zrealizowała projekt „Starowiercy z Wojnowa” dokumentujący obecność tej bardzo nielicznej grupy wyznaniowej w Polsce. Projekt jako wystawa podróżuje od kilku lat po galeriach polskich i zagranicznych. Kolejna wystawa fotografii to „Proust odnaleziony” prezentowana w Ośrodku „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Innym ciekawym projektem była wystawa „Paris – Brussele”. Podsumowaniem każdej wystawy było wydanie albumu o tej samej nazwie.
Ewa Kozłowska jest również pisarką. Napisała do chwili obecnej kilka książek oraz scenariuszy filmowych. Jednym z nich jest „Dziewczyny do wzięcia 2” opisujący podróż po okolicach Stańczyk, mający wielkie szanse na realizację.
Ewa Kozłowska jest też zamiłowaną historyczką amatorką próbującą zgłębić historię dotyczącą szczególnie ziemi oleckiej. Świadczy o tym cykl felietonów „Dywagacje literackie”. Nie narzuca ona jednak swego punktu widzenia, nie stwierdza faktów – w swych felietonach cytuje przeczytane czy zasłyszane fakty historyczne i pyta o ich interpretacje.
Ewa Kozłowska jest autorką kilku wystaw fotografii, z których prawie wszystkie były prezentowane w Olecku. Ostatnia z nich „Oleckie impresje - zapach wieczoru”.
Powszechnie znanym projektem była wystawa i wydanie albumu „Portrety mieszkańców Olecka”. Fotografie, wystawione w holu kina „Mazur” obejrzało co najmniej klika tysięcy osób. Album będący jednocześnie katalogiem i odwzorowaniem wystawy jest dokumentem potwierdzającym pasję i zainteresowania artystki. Można to określić jako bardzo humanistyczne zainteresowanie każdą osobą i światem w ogóle. Album zaświadcza o wielkiej tolerancji i szacunku dla spotkanych przez Ewę Kozłowską osób. Każda z nich mogła wyrazić siebie w sposób, który był dla niej najbardziej odpowiedni, a dla artystki stał się elementem tworzenia fotografii. Tak namalować portret potrafi tylko artysta.
Ostatnie dokonanie, to zakwalifikowanie fotografii Ewy Kozłowskiej do dorocznego „Salonu paryskiego”. To wyróżnienie stawia Ewę Kozłowską wśród najciekawszych artystów świata.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

Strona główna

Ostatnia aktualizacja:  15 listopada 2011  w@m