Przypisani Północy
Stowarzyszenie Kulturalne z siedzibą w Olecku

Pasjonat Przypisanych Północy 2015


Tytuł „Pasjonata Przypisanych Północy” przyznany po raz XV

28.11.2015 r. w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z okazji przyznania Tytułu „Pasjonata Przypisanych Północy”. Tym razem za swoją działalność została nagrodzona Prezeska Fundacji „Dziedzictwo Nasze”, założycielka i dyrektorka węgorzewskiego Muzeum Kultury Ludowej oraz twórczyni Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie, Barbara Grąziewicz–Chludzińska.

Współpracuje ona z Zarządem Głównym Stowarzyszenia Twórców Ludowych przy organizacji warsztatów dla Ekspertów Organizacji Pozarządowych o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. B. Grąziewicz–Chludzińska od kilku lat zajmuje się Polakami z Kazachstanu, osiedlonymi w Obwodzie Kaliningradzkim. Patronuje również kilkunastu pracowniom rękodzielniczym propagującym tradycyjne zawody. Barbarę Grąziewicz–Chludzińską wielokrotnie wyróżniano i nagradzano za jej działalność i osiągnięcia. Otrzymała między innymi Nagrodę im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej.

Ta „Kobieta Sukcesu roku 2002” całe swoje życie zawodowe i społeczne związała z mazurską krainą, szczególnie z ziemią węgorzewską. Z niesłabnącym optymizmem podejmuje szereg działań i inicjatyw na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego Mazur. Właśnie dlatego Kapituła Nagrody Honorowej postanowiła wyróżnić ją z grona nominowanych.

Nagrodę otrzymała między innymi za pasję odkrywania i tworzenia miejsc kultury materialnej na Mazurach, za dbałość i niezłomne staranie o zachowanie w pamięci tradycji wiejskiej codzienności i obrzędowości, za nieustający optymizm i talent do wspólnotowego działania.

Podczas spotkania wspomniano wcześniejszych Pasjonatów, między innymi: Z. Fałtynowicza, W. Żurowskiego, M. Ratasiewicza, R. Dębego, K i Z. Waraksów, M. Gałązkę, W. Kota, A. Andryszczyka, A. Kamińskiego, D. Morsztyna, E. Kozłowską, M. Słapika, W. Łukowskiego, J. Krajewskiego i innych. Uświetniły je również narodowe tańce uzbeckie, wykonane przez uroczą Kamilę Muchametbaevą. Można było podziwiać nie tylko taniec, ale i piękne stroje narodowe Uzbekistanu.

Gratulujemy serdecznie Barbarze Grąziewicz – Chludzińskiej za wejście do grona wyjątkowych ludzi Warmii, Mazur i Suwalszczyzny.

Ewa Omilian

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze    

Fotografie - Biblioteka Miejska

Strona główna

Ostatnia aktualizacja:  09 grudnia 2015  w@m