Przypisani Północy
Stowarzyszenie Kulturalne z siedzibą w Olecku

Historia Pasjonaci "Przypisanych Północy"SprawozdaniaAktualności

Sprawozdanie merytoryczne z działalności Stowarzyszenia „Przypisani – Północy” za rok 2001.


Imprezy i projekty kulturalne.
Międzynarodowy Dzień Teatru /styczeń – marzec/: współpraca programowo-artystyczna z Oleckim Centrum Kultury przy organizacji spektaklu muzycznego Jensa Paula Wollenberga i zespołu „Pojechaly” z Lipska (Niemcy), Białostockiego Teatru Lalek.

„Bezgraniczny Przystanek Pieśni, Obrazu i Dźwięku” /styczeń – sierpień/: Projekt realizowany był w dwóch etapach:
I. Warsztaty twórcze „Odkrywanie Całej Jaskrawości”:
- warsztaty tańca współczesnego,
- warsztaty teatralne,
- warsztaty muzyczne,
- warsztaty scenograficzne,
- warsztaty ceramiczne.
Ogółem w warsztatach udział wzięło ponad 100 osób – dzieci, młodzieży i dorosłych z Polski i krajów Europy.
II. „Międzynarodowa Noc Bardów” – 24 lipca odbył się koncert w oleckim amfiteatrze nad jeziorem, w którym wystąpili: Jean Van Adorph – Holandia, Philippe Boischot – Francja, Graham i Peter Crawford – Wielka Brytania, Jens Paul Wollenberg – Niemcy oraz artyści polscy: Adam Andryszczyk, Piotr Bakal, Andrzej Garczarek, Jan Kondrak, Patryk Stachura i zespoły „Światło Świec” i „Po Drodze”. Koncert zgromadził ok. 2 tys. widzów.
Projekt finansowany był przez PKO Bank Polski, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie poprzez Oleckie Centrum Kultury.

XXII SZTAMA „ Spotkania Integracyjne ze Sztuką Awangardową” /listopad – grudzień/: Przeprowadzone zostały warsztaty integracyjne z udziałem osób niepełnosprawnych z Warsztatów Terapii Zajęciowej (75 osób) z Olecka, Kętrzyna i Działdowa. Odbyły się zajęcia w dziedzinach: muzyka awangardowa, taniec współczesny, teatr plastyczny i kończyły się pokazami w sali widowiskowej OCK.
Projekt finansowany był ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

SZTAMA Dzieciom /04-06 grudnia/: Przez trzy dni trwały prezentacje spektakli teatrów zawodowych i amatorskich dla widowni dziecięcej. Impreza cieszyła się dużą popularnością i wysokim udziałem najmłodszych widzów.
Środki pozyskane zostały z funduszu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Olecku.

„Integracyjne Spotkania ze Sztuką i Tradycją” /listopad 2000 – czerwiec 2001/: Projekt obejmował dzieci ze szkól podstawowych z terenu Olecka oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Poprzez warsztaty i wspólne występy rozwijane były twórcze postawy dzieci, ich uzdolnienia i predyspozycje, kształtowane poczucie piękna i estetyki oraz umiejętności bycia w grupie z osobami niepełnosprawnymi. Projekt umożliwił zapoznanie z wielokulturowością, motywami ludowymi oraz kultywował tradycje we współczesnych formach tańca, zabawy, i technikach plastycznych.
Projekt objął 60 osób. Niepełnosprawni pełnili również rolę wolontariuszy przy organizacji przedsięwzięcia. Działania finansowała Fundacja Stefana Batorego.

IV. ”Fiesta Borealis” – Święto Muzyki Młodych Na Północy” /23-27 lipca/: konkurs kapel niepokornych z kraju i zagranicy. Zakwalifikowano 16 zespołów, które wzięły udział w konkursie. Profesjonalne Jury w składzie: Robert Leszczyński („Gazeta Wyborcza”), Marcin Łomnicki (reżyser filmowy i teatralny), Marek Bruno-Chrzanowski (muzyk), Ryszard Tymon-Tymański (muzyk) przyznało pozyskane przez Stowarzyszenie nagrody w postaci sesji nagraniowych w studiach Radia 5 i „Spaart” oraz sprzętu muzycznego. Odbyły się także warsztaty muzyczne. W imprezie wzięło udział blisko 200 młodych artystów – wieloosobowe zespoły i uczestnicy warsztatów. Wszystkie działania „Fiesty Borealis” miały charakter otwarty i obejrzało je ponad 10 tys. widzów. „Fiesta” wywarła bardzo dobry rezonans w mediach m.in. w „Polityce” i „Gazecie Wyborczej”. Środki na realizację projektu pozyskane zostały od prywatnych przedsiębiorców przy współpracy logistycznej Oleckiego Centrum Kultury.


Projekty społeczne.
Pasjonat „Przypisanych – Północy” /25 lipca/: – nagroda przyznawana co roku przez Kapitułę Stowarzyszenia dla wybitnego działacza i pasjonata ruchu społeczno-kulturalnego w regionie Mazur i Suwalszczyzny oraz Warmii. Dotychczas uhonorowano Zbigniewa Fałtynowicza – Dyrektora Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach (2000 r.) i Mariana Ratasiewicza – propagatora historii i walorów krajobrazowo-turystycznych naszego regionu Północno-Wschodniej Polski (2001 r.)

„Wesołe Namioty” /03-17 lipca/: organizowanie czynnego wypoczynku w okresie wakacyjnym dla dzieci na trzech największych oleckich osiedlach. Przeprowadzono zajęcia przygotowujące wolontariuszy do pracy z dziećmi, m. in. opracowano konspekty zajęć sportowych, plastycznych i muzycznych. Projekt finansowany był przez Urząd Miejski w Olecku.

Opracowała: Maria Dzienisiewicz

Strona główna

Ostatnia aktualizacja:  24 lutego 2008  w@m