Przypisani Północy
Stowarzyszenie Kulturalne z siedzibą w Olecku

Historia Pasjonaci "Przypisanych Północy"SprawozdaniaAktualności

Sprawozdanie merytoryczne z działalności Stowarzyszenia „Przypisani – Północy” za rok 2003.



INFORMACJE O ORGANIZACJI

Stowarzyszenie działa na terenie województwa warmińsko-mazurskiego już od listopada 1994 roku. Do wiodących zadań Organizacji należą:
1) tworzenie warunków pozwalających na ujawnianie, upowszechnianie i promocję wartościowych zjawisk kulturalnych, społecznych, naukowych i ekologicznych z terenu Mazur i Suwalszczyzny;
2) prezentacja i promocja dokonań ludzi z terenu Mazur i Suwalszczyzny w kraju i za granicą;
3) kreowanie i upowszechnianie czynnego sposobu życia mieszkańców społeczności lokalnych w zgodzie z naturą, tradycją i współczesnością;
4) działalność w sferze wydawniczej, naukowej, gospodarczej w zgodzie z ekologią.

Wyżej wymienione cele realizujemy poprzez:
a) współtworzenie lokalnych instytucji o charakterze naukowo – kulturalnym, klubów i fundacji;
b) organizację wykładów, sympozjów, kursów, warsztatów i wystaw;
c) inspirowanie i organizowanie przedsięwzięć kulturalnych możliwie szeroko aktywizujących lokalną społeczność;
d) organizację przedsięwzięć kulturalnych w powiązaniu z działaniami z obszaru ekologii, turystyki i przedsiębiorczości;
e) prowadzenie i popieranie badań naukowych w dziedzinie kultury, historii, ekologii i ekonomii Mazur i Suwalszczyzny;
f) prowadzenie działalności informacyjnej, wydawniczej oraz kolportaż publikacji związanych z Mazurami i Suwalszczyzną;
g) nawiązywanie kontaktów i współpraca z krajowymi i zagranicznymi instytucjami, organizacjami, przedsiębiorstwami mogącymi wesprzeć inicjatywy społeczne.

Obecnie nasza organizacja liczy 32 osoby. Składka członkowska wynosi 36 złoty rocznie, a cały budżet organizacji w roku 2003 liczy 31 600 zł. Stałą opłatę wnosi 20 członków Stowarzyszenia. Osobami odpowiedzialnymi za zarządzanie organizacją są: prezes Stowarzyszenia, dwóch wiceprezesów, skarbnik oraz sekretarz.

Zrealizowane projekty:
- „Sami Sobie” – wrzesień 2002 – luty 2003 – projekt Fundacji „Instytut Lecha Wałęsy”, dotyczący aktywizacji społeczności lokalnej, finansowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży z funduszów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Projekt wyłonił 18 liderów młodzieżowych, którzy uczestniczyli w warsztatach pisania projektów na konkursy grantowe i następnie realizowali własne pomysły (wieczór kabaretowy, dyskusyjny klub filmowy w języku angielskim, pozyskanie drukarki do biura porad obywatelskich, organizacja 11. Finału WOŚP). Ponadto uczestnicy „Samych Sobie” złożyli projekt Grupy Ratownictwa Przedmedycznego do Narodowej Agencji Programu „Młodzież” i otrzymali dotację. Ponadto 8 uczestników projektu wzięło udział w projekcie „Wolontariat – sposób na pracę”, finansowanym również ze środków NAP „Młodzież”. Projekt miał około 120 odbiorców pośrednich.
- 11. Finał Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy w Olecku - Sztab WOŚP zorganizował przy współpracy z zaprzyjaźnionymi placówkami oświaty i kultury w Olecku kwestę, dwie dyskoteki, koncert finałowy „Miłość-Przyjaźń-Muzyka”, zabawy dla dzieci, aukcję 32 przedmiotów, kulig w mieście, „Karaiby w Olecku” – aranżację do zdjęć na placu miejskim, pokaz filmów anime, finałowe „Światełko do nieba”. Sztab koordynował pracę 50 wolontariuszy. Współpracowało ze Sztabem 44 przyjaciół WOŚP – osoby indywidualne oraz przedsiębiorcy. Zebrano ponad 97 tys. złotych oraz biżuterię złotą i srebrną. Sztab z Olecka rozliczył się z Fundacją WOŚP już w pierwszym tygodniu po przeprowadzonej kweście.
- „Trochę historii Kowal Oleckich” – styczeń 2003r. Koło Miłośników Ziemi Oleckiej działające przy Stowarzyszeniu „Przypisani Północy” zorganizowało prezentację filmu archiwalnego z lat 30. i 40. dwudziestego wieku oraz przygotowało wystawę zdjęć, dokumentów z tego okresu dotyczącego historii Kowal Oleckich. Projekt zrealizowano przy współpracy Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Kowalach Oleckich.
- „Trochę historii Świętajna” – marzec 2003r. Druga w cyklu „Trochę historii...” wystawa archiwaliów związanych z życiem publicznym i społecznym przedwojennego Świętajna. Wystawa została przygotowana przez członków Koła Miłośników Ziemi Oleckiej i pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Świętajnie.
- Spotkanie z fotografikiem Bolesławem Słomkowskim – marzec 2003r. W programie zawarto: prezentacje zdjęć Olecka i okolic z lat 70. aż do najnowszych zdjęć z 2002 r.; rozmowę z autorem; aukcję prac i pokaz multimedialny dotyczący Olecka i okolic.
- Family Cup – VIII Amatorskie Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Górskim – czerwiec 2003 r. – mistrzostwa kolarskie województwa podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Uczestnicy startowali w 14 kategoriach. Projekt miał ok. 150 odbiorców bezpośrednich oraz ponad 1000 pośrednich.
- Pasjonat „Przypisanych Północy” – już po raz czwarty Kapituła Stowarzyszenia przy-znała nagrodę dla wybitnego działacza i pasjonata z kręgu działań społecznych, kulturalnych, ekologicznych w regionie Warmii i Mazur za propagowanie historii, walorów krajobrazowo-turystycznych, literatury, muzyki, plastyki. Wręczenie nagrody – statuetki z dedykacją - odbywa się w lipcu podczas „Przystanku Olecko”. Nagrodzeni wchodzą w skład Kapituły konkursu.
- Organizacja konferencji naukowej „Ochrona bioróżnorodności fauny i flory na przykładzie zlewni Jeziora Olecko Wielkie w ramach I. Warmińsko-Mazurskiego Środowiskowego Forum Organizacji Pozarządowych” – listopad 2003 r. Celem konferencji była prezentacja walorów przyrodniczych i historii zlewni Jeziora Olecko Wielkie. Udział wzięło obok władz samorządowych, gminnych i powiatowych, ponad 150 podmiotów – przedstawicieli organizacji pozarządowych, instytucji oświatowych, szefów zakładów i przedsiębiorstw prowadzących inwestycje wokół Jeziora Olecko Wielkie. Prelekcje wygłosili pracownicy naukowi Wszechnicy Mazurskiej z Wydziału Ochrona Środowiska, Wojewódzki Konserwator Przyrody, przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Programu Małych Grantów Narodów Zjednoczonych. Materiał konferencyjny opracowany został w postaci publikacji naukowej i wydany przy współpracy z Wszechnicą Mazurską w Olecku. Projekt finansowany był przez Urząd Miejski w Olecku oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Współorganizacja międzynarodowej imprezy społeczno-kulturalnej pod nazwą „Przystanek Olecko” – lipiec 2003 r. W siedzibie Stowarzyszenia odbywały się warsztaty dziennikarskie, gdzie przygotowano siedem numerów „Biuletynu Przystankowego”. W tym samym czasie przeprowadzony został we współpracy z Oleckim Centrum Kultury przegląd i konkurs młodych zespołów rockowych z kraju i zagranicy pod nazwą „Fiesta Borealis” – Święto Muzyki Młodych Na Północy.
- Projekt „Ratuj! Nie czekaj!” realizowany od maja do końca grudnia 2003 roku, finansowany przez Narodową Agencję Programu Młodzież. 15 osób wzięło udział w kursie „Basic Trauma Life Support”, zakończonym zdobyciem międzynarodowego uprawnienia. Grupa ratownictwa przedmedycznego wyposażona została w niezbędny sprzęt, czyli ubiór i apteczki oraz materiały do udzielania pierwszej pomocy. Cały zespół przepracował wolontarystycznie blisko 2000 godzin zabezpieczając między innymi kąpieliska miejskie, festiwal interdyscyplinarny „Przystanek Olecko”, Festiwal Kultury Celtyckiej w Dowspudzie, Mazurskie Spotkania z Folklorem w Olecku, festiwal „Rock Węgorzewo” i koncerty zespołów „Łzy” i „Varius Manx” w Ełku. Grupa organizując pokazy i spotkania, zdobyła doświadczenie do prowadzenia zajęć z zakresu pierwszej pomocy dla uczniów oleckich szkół.
- Reprint archiwalnych pocztówek Olecka i okolic – grudzień 2003 r. – opracowanie i wydanie przez Koło Miłośników Ziemi Oleckiej 15 pocztówek z lat 1900-1935. Projekt finansowało Starostwo Powiatowe w Olecku.

Opracowała: Maria Dzienisiewicz

Strona główna

Ostatnia aktualizacja:  24 lutego 2008  w@m