Przypisani Północy
Stowarzyszenie Kulturalne z siedzibą w Olecku

Historia Pasjonaci "Przypisanych Północy"SprawozdaniaAktualności

Sprawozdanie merytoryczne z działalności Stowarzyszenia „Przypisani – Północy” w 2007 roku.


INFORMACJE O ORGANIZACJI

Stowarzyszenie działa na terenie województwa warmińsko-mazurskiego już od listopada 1994 roku. Do wiodących zadań Organizacji należą:
1) tworzenie warunków pozwalających na ujawnianie, upowszechnianie i promocję wartościowych zjawisk kulturalnych, społecznych, naukowych i ekologicznych z terenu Mazur i Suwalszczyzny;
2) prezentacja i promocja dokonań ludzi z terenu Mazur i Suwalszczyzny w kraju i za granicą;
3) kreowanie i upowszechnianie czynnego sposobu życia mieszkańców społeczności lokalnych w zgodzie z naturą, tradycją i współczesnością;
4) działalność w sferze wydawniczej, naukowej, gospodarczej w zgodzie z ekologią.

Wyżej wymienione cele realizujemy poprzez:
a) współtworzenie lokalnych instytucji o charakterze naukowo – kulturalnym, klubów i fundacji;
b) organizację wykładów, sympozjów, kursów, warsztatów i wystaw;
c) inspirowanie i organizowanie przedsięwzięć kulturalnych możliwie szeroko aktywizujących lokalną społeczność;
d) organizację przedsięwzięć kulturalnych w powiązaniu z działaniami z obszaru ekologii, turystyki i przedsiębiorczości;
e) prowadzenie i popieranie badań naukowych w dziedzinie kultury, historii, ekologii i ekonomii Mazur i Suwalszczyzny;
f) prowadzenie działalności informacyjnej, wydawniczej oraz kolportaż publikacji związanych z Mazurami i Suwalszczyzną;
g) nawiązywanie kontaktów i współpraca z krajowymi i zagranicznymi instytucjami, organizacjami, przedsiębiorstwami mogącymi wesprzeć inicjatywy społeczne.

Obecnie Stowarzyszenie liczy 30 osób. Składka członkowska wynosi 40 złotych rocznie. Osobami odpowiedzialnymi za zarządzanie organizacją są: prezes Stowarzyszenia, dwóch wiceprezesów, skarbnik oraz sekretarz.

PODJĘTE DZIAŁANIA I ZREALIZOWANE PROJEKTY

Monety to nie tylko pieniądze (kwiecień – wrzesień) – Projekt otrzymał dofinansowanie z Gołdapskiego Funduszu Lokalnego w ramach Programu „Działaj Lokalnie V”. Projekt realizowany był we wsi Monety w gminie Kowale Oleckie we współpracy z Grupą Nieformalną Monety. Dzięki realizacji projektu mieszkańcy Monet wracali do historii wsi, która jeszcze kilkadziesiąt lat temu była znaczącą lokalnie miejscowością. Spowodowało to szereg spotkań i rozmów, co z kolei zaowocowało podjęciem prac na rzecz poprawy stanu drogi wiejskiej. Dostrzeżono, że teraźniejszość nie musi być smutna, a wpływ na wygląd wokół mają także sami mieszkańcy.
W ramach projektu wydanych zostało sześć numerów gazetki lokalnej „Co nowego we wsi Monety”. Przeprowadzono warsztaty z zakresu obsługi programu graficznego, ogłoszono
i rozstrzygnięto konkurs poetycki „Monety to nie tylko pieniądze”. Dzięki zakupowi laptopa umożliwiono dostęp do internetu zarówno młodzieży jak i dorosłym mieszkańcom.
W czerwcu odbył się festyn „Święto wsi Monety”, a jako podsumowanie działań służących ożywieniu i integracji mieszkańców wsi oraz zaznaczeniu w okolicy, że Monety, to nie tylko pieniądze, zorganizowano „Pożegnanie lata” z premierą filmu o wielu ciekawych mieszkańcach z Monet. W wyniku realizacji projektu powstało Stowarzyszenie" Monety".

Pasjonat „Przypisanych Północy” (lipiec, wrzesień) - po raz ósmy przyznano honorowy tytuł Pasjonata „Przypisanych Północy”. Kandydatami do nagrody mogą być osoby mieszkające i działające na terenie Warmii, Mazur i Suwalszczyzny, zajmujące się szeroko pojętą animacją środowiska społecznego w dziedzinach: kultury, sztuki, ekologii, turystyki, działań społecznych. Każdy z wyróżnionych otrzymuje niepowtarzalną nagrodę. Kapituła wybierając tworzywo i formę stara się oddać wyjątkowy charakter i dokonania osoby nagradzanej.
Dotychczas były to: lampka oliwna, rzeźby z drewna i kamienia, w 2007 roku był to przedmiot wykuty z żelaza. 18 lipca 2007 roku zebrała się powołana przez Zarząd Stowarzyszenia Kapituła Konkursu Pasjonat „Przypisanych Pólnocy”. Kapituła w składzie: Maria Dzienisiewicz, Wojciech Kot, Wojciech Łukasik, Zbigniew Terepko, Marek Gałązka, Roman Karsztun, Maciej Kupczyński i Marek Nowicki nominowała do nagrody dziesięciu kandydatów. Po prezentacjach kandydatów i przeprowadzonym tajnym głosowaniu, honorowy tytuł Pasjonata „Przypisanych Północy” 2007 przyznany został:
- za niespokojne i artystyczne grzebanie w ludzkich duszach i wskrzeszanie w nich prawdziwych pasji,
- za zatrzymywanie historii najnowszej naszego mikroregionu poprzez „Archiwistów Północy”, a także twórczość własną Panu Adamowi Andryszczykowi. Uroczystość wręczenia nagrody miała miejsce we wrześniu podczas inauguracji Roku Kulturalnego w ROK „Mazury Garbate” w Olecku.

Centrum Edukacji Przyrodniczej ,,Brama do lasu” – Podjęcie inicjatywy przygotowania projektu (maj) oraz podjęcia negocjacji (czerwiec), które miały prowadzić do nawiązania współpracy i partnerstwa w celu przygotowania projektu. Projekt będzie realizowany, w przypadku otrzymania dofinansowania, ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych – Komponent II. Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój. Szacunkowy koszt projektu wyniesie do 250 tys. euro. Jego działania będą w szczególności ukierunkowane na edukację ekologiczną oraz podniesienie świadomości społecznej z zakresu ochrony środowiska.
Projekt zakłada między innymi: powstanie Centrum Edukacji Przyrodniczej „Brama do lasu” na bazie budynku po byłej Szkole Podstawowej we Wronkach oraz przeprowadzenie przebudowy i adaptacji tego budynku, powstanie biblioteki, izb tematycznych, laboratorium, a także internetowego "ekoradia”. Wnioskodawcą będzie Stowarzyszenie Kulturalne ,,Przypisani Północy”, natomiast potencjalni partnerzy przewidziani w projekcie to: Urząd Gminy w Świętajnie, Starostwo Powiatowe w Olecku, Nadleśnictwo w Olecku, Nadleśnictwo Czerwony Dwór, Wszechnica Mazurska w Olecku, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, Fundacja Rozwoju Ziemi Oleckiej, Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego ,,Puszcza Borecka” i Stowarzyszenie Agroturystyczne ,,Mazurska Kraina”.

Praca Klubu Krótkofalarskiego SP4KPP (całoroczna od stycznia do grudnia). Działalność krótkofalowców skupionych przy Stowarzyszeniu przyczynia się do promocji Ziemi Oleckiej. Wydawane okolicznościowe karty QSL przedstawiają ciekawe miejsca i obiekty. Karty rozsyłane są do miejscowości położonych na całej kuli ziemskiej. Pasjonaci krótkofalarstwa pracując pod znakiem okolicznościowym nadają znaczącą rangę wydarzeniu. Znak taki stanowi atrakcję dla korespondentów. Na karcie QSL z okazji 15-lecia Wszechnicy Mazurskiej umieszczono logo uczelni, logo Stowarzyszenia „Przypisani Północy, znak Klubu oraz herb miasta Olecka.

 Kalendarz działalności Klubu w roku 2007 przedstawiał się następująco:
11.01.2007- praca w zawodach Mistrzostwa Polski Amatorskich Radiostacji Klubowych
i Indywidualnych pasmo KF
08.02.2007 - praca w zawodach MPARKI KF
08.03.2007 - praca w zawodach MPARKI KF
17.03. 2007- spotkanie klubowe, uczestnicy: SP4ICD, SP4WLW, SQ4OC, SQ4CUX, SP4CGJ
dyskusje na tematy techniczne
12.04.2007 - praca w zawodach MPARKI KF
10.05.2007.- praca w zawodach MPARKI KF
12.05.2007. –praca w „Zawodach Olsztyńskich”
01.06.2007 – praca w zawodach „Dzień Dziecka”
14.06.2007 - praca w zawodach MPARKI KF
23.06.2007 spotkanie klubowe – uczestnicy: SP4ICD, SP4WLW, SQ4OC, SQ4CUX, SP4CGJ
dyskusje na tematy techniczne,
12.07.2007 - praca w zawodach MPARKI KF
01.08.2007 – praca w zawodach „Powstanie Warszawskie”
09.08.2007 - praca w zawodach MPARKI KF
18.08.2007 - spotkanie klubowe, uczestnicy: SP4ICD, SP4WLW, SQ4OC, SQ4CUX, SP4CGJ
wyjazd na QTH – terenowe – instalacja anten w terenie,
- praca w zawodach „Polny Dzień” KF, UKF
dyskusje na tematy techniczne, podjęcie decyzji o wystąpienie
o przyznanie znaku okolicznościowego z okazji 15-lecia Wszechnicy Mazurskiej
06.09.2007 -praca w zawodach MPARKI UKF
13.09.2007 - praca w zawodach MPARKI KF
01.10.2007 – otrzymanie znaku okolicznościowego SN15WM na okres 01.10.- 31.10.
01.10.2007 - 31.10.2007 praca pod znakiem okolicznościowym SN15WM
04.10.2007 - praca w zawodach MPARKI UKF jako SN15WM
11.10.2007 - praca w zawodach MPARKI KF jako SN15WM
28.10.2007 - praca w zawodach CQ WW DX Contest jako SN15WM
08.11.2007 - praca w zawodach MPARKI KF
15.11. 2007 – wykonanie projektu kart QSL klubowych
SP4KPP oraz SN15WM , druk kart QSL w drukarni w Suwałkach,
13.12.2007 - praca w zawodach MPARKI KF
29.12.2007 - spotkanie klubowe, uczestnicy: SP4ICD, SP4WLW, SQ4OC, SQ4CUX, SP4CGJ
dyskusje na tematy techniczne, podsumowanie rocznej pracy Klubu.

Koło Miłośników Ziemi Oleckiej: (kwiecień – sierpień) – nawiązana została współpraca z realizatorami projektu „Monety to nie tylko pieniądze” i dzięki temu ukazał się cykl artykułów o historii wsi Monety od czasu jej założenia – cztery artykuły opublikowane zostały w lokalnym piśmie „Monety”; (styczeń – kwiecień) nawiązanie współpracy z redakcją lokalnej gazety „Głos Olecka” i, między innymi na podstawie tłumaczeń tekstów źródłowych z języka niemieckiego dokonanych w ramach działalności Koła, ukazanie się artykułów o historii Ziemi Oleckiej; (sierpień) reprint archiwalnych pocztówek, opracowanie i wydanie IV. zbioru 18 pocztówek Olecka i okolic z lat 1899 –1938.

Keep away from fire? (luty – maj) projekt realizowała młodzieżowa grupa SAURION – tancerze ognia. Młodzież pod kierunkiem jednego przedstawiciela Stowarzyszenia opracowała projekt związany z ich pasją tańca z ogniem. Dzięki pozyskanym środkom z programu „Pracownia Umiejętności” uczyła się organizacji imprez kulturalnych, samodzielności w działaniu.
Członkowie grupy Saurion mieli możliwość pokazania innym – rówieśnikom, a także osobom dorosłym – jak można zrealizować swoje marzenia. Zapoznali się z także z elementami prawa, np. jak sporządzić umowę na wykonanie określonego dzieła, ile podatku trzeba zapłacić od uzyskanego dochodu. Ponadto doskonalili koordynację wzrokowo-ruchową, poczucie rytmu, refleksu, a także zdolności utrzymania równowagi i właściwej postawy ciała podczas operowania pochodniami oraz innymi przedmiotami.
Młodzież samodzielnie prowadziła reklamę swoich działań oraz zapraszała na pokaz – przygotowała i rozwieszała plakaty i rozdawała ulotki w sklepach, supermarketach i klatkach schodowych, wręczała zaproszenia przedstawicielom firm, zadbała o ukazanie się informacji na stronie internetowej Stowarzyszenia Kulturalnego „Przypisani Północy” oraz stronie Pracowni Umiejętności.
Uczestnicy uznali za najważniejsze i najciekawsze podczas realizacji projektu: wyjazd do Radomia na Festiwal Pracowni Umiejętności, warsztaty przygotowujące do realizacji projektu w Ełku, warsztaty z Dzielnym (trenerem żonglerki) oraz poznanie wielu nowych ludzi i integrację własnego zespołu. Finałowym działaniem grupy Saurion był pokaz zmagań z ogniem na Dzień Wiosny i wsparcie kwesty na rzecz Domu Dziecka w Olecku. W grudniu Saurion wystąpił na Przeglądzie Teatrów Alternatywnych Sztama w Olecku.


Opracowała: Maria Dzienisiewicz
Olecko, 20.02.2008r.

Strona główna

Ostatnia aktualizacja:  10 kwietnia 2010  w@m