Przypisani Północy
Stowarzyszenie Kulturalne z siedzibą w Olecku

Historia Pasjonaci "Przypisanych Północy"SprawozdaniaAktualności

Sprawozdanie merytoryczne z działalności Stowarzyszenia „Przypisani – Północy” w 2008 roku.


INFORMACJE O ORGANIZACJI

Stowarzyszenie działa na terenie województwa warmińsko-mazurskiego już od listopada 1994 roku. Do wiodących zadań Organizacji należą:
- tworzenie warunków pozwalających na ujawnianie, upowszechnianie i promocję wartościowych zjawisk kulturalnych, społecznych, naukowych i ekologicznych z terenu Mazur i Suwalszczyzny;
prezentacja i promocja dokonań ludzi z terenu Mazur i Suwalszczyzny w kraju i za granicą;
- kreowanie i upowszechnianie czynnego sposobu życia mieszkańców społeczności lokalnych w zgodzie z naturą, tradycją i współczesnością;
- działalność w sferze wydawniczej, naukowej, gospodarczej w zgodzie z ekologią.

Wyżej wymienione cele realizujemy poprzez:
- współtworzenie lokalnych instytucji o charakterze naukowo – kulturalnym, klubów i fundacji;
- organizację wykładów, sympozjów, kursów, warsztatów i wystaw;
- inspirowanie i organizowanie przedsięwzięć kulturalnych możliwie szeroko aktywizujących lokalną społeczność;
- organizację przedsięwzięć kulturalnych w powiązaniu z działaniami z obszaru ekologii, turystyki i przedsiębiorczości;
- prowadzenie i popieranie badań naukowych w dziedzinie kultury, historii, ekologii i ekonomii Mazur i Suwalszczyzny;
- prowadzenie działalności informacyjnej, wydawniczej oraz kolportaż publikacji związanych z Mazurami i Suwalszczyzną;
-nawiązywanie kontaktów i współpraca z krajowymi i zagranicznymi instytucjami, organizacjami, przedsiębiorstwami mogącymi wesprzeć inicjatywy społeczne.

Obecnie Stowarzyszenie liczy 26 osób. Składka członkowska wynosi 40 złotych rocznie. Osobami odpowiedzialnymi za zarządzanie organizacją są: prezes Stowarzyszenia, dwóch wiceprezesów, skarbnik oraz sekretarz.

PODJĘTE DZIAŁANIA I ZREALIZOWANE PROJEKTY

Podpisanie umowy partnerskiej - 11 kwietnia 2008 Stowarzyszenie Kulturalne „Przypisani Północy” podpisało umowę o partnerstwie z Oleckim Stowarzyszeniem Aktywnych „Zamek”.

Współpraca Partnerów będzie realizowana w ramach ich statutowych celów głównych
i szczegółowych zgodnie z prawem wewnętrznym Rzeczpospolitej Polskiej w dziedzinach stanowiących wzajemne zainteresowania: kultura, nauka, wydawnictwa, edukacja, oświata i wychowanie, sport i kultura fizyczna, ekologia, ochrona środowiska, promocja, turystyka, aktywizacja społeczności lokalnej, społeczeństwo informacyjne i obywatelskie, inicjatywy gospodarcze, współpraca z innymi organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami mogącymi wspierać i rozszerzać działalność Stowarzyszeń, integracja europejska, czynny sposób życia społeczności lokalnych w zgodzie z naturą, tradycją i współczesnością.

Każdy z Partnerów wspierać będzie rozwój kontaktów partnerskich pomiędzy Stowarzyszeniami oraz ich sympatykami.

Ogłoszenie konkursu Pasjonat „Przypisanych Północy” 2008 - 9 lipca 2008, o godz. 18-tej członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej w składzie: Maria Dzienisiewicz, Jerzy Weiss, Maciej Kupczyński, Roman Karsztun, Wojciech Łukasik, Marek Borawski i Zbigniew Terepko podjęli uchwały dotyczące powołania Kapituły i przeprowadzenia konkursu o Honorową Nagrodę Pasjonat "Przypisanych Północy" 2008. Wszyscy członkowie Stowarzyszenia Kulturalnego "Przypisani Północy" mają prawo zgłaszania kandydatów.
Zgodnie z Regulaminem także osoby wyróżnione tytułem „Pasjonat Przypisanych Północy” mają prawo zgłaszania kandydatów. Przyjmowane są kandydatury osób wyjątkowych, pasjonatów działań społecznych, kulturalnych, ekologicznych, edukacyjnych i innych dziedzin, działających na terenie Mazur, Warmii i Suwalszczyzny.

Wybór Pasjonata „Przypisanych Północy” - 25 września 2008 powołana przez Zarząd Stowarzyszenia Kapituła Konkursu Pasjonat "Przypisanych Północy" w składzie:
Maria Dzienisiewicz, Wojciech Kot, Józef Krajewski, Bohdan Skrzypczak, Maciej Kupczyński, Wojciech Łukasik, Zbigniew Terepko, Jerzy Weiss, Roman Karsztun, Marek Borawski, Józef Kunicki - wybrała spośród 11 nominowanych do Nagrody - Pasjonata "Przypisanych Północy" 2008 - osobę szczególnie wyróżniającą się pasją działania na rzecz środowiska lokalnego w dziedzinie sportu. W wyniku tajnego głosowania Kapituła przyznała honorowy tytuł Pasjonata „Przypisanych Północy” 2008 – Panu Andrzejowi Kamińskiemu - za styl tworzenia wydarzeń sportowych, które w mistrzowski sposób, łączą wizje i ludzi wokół zasady fair play, za talent godzenia ognia z wodą, dzięki czemu powstawały obiekty sportowe i rosły drzewa, za nie podążającą za głośną chwałą wieloletnią pracę, która otworzyła oleckie korty, boiska i sale amatorom i zawodowcom różnych dyscyplin sportowych.

„EGO Północy” - panorama potencjału społecznego subregionu Ełk – Gołdap – Olecko

24 – 25 października 2008. Forum odbyło się w Hotelu Olecko. Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie Gmin EGO „Kraina Bociana”, Stowarzyszenie Kulturalne „Przypisani Północy” oraz Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej - Instytut Radlińskiej w Warszawie

Forum finansowane było ze środków Funduszu ProBonus i Stowarzyszenia CAL. Moderatorem spotkania był dr Bohdan Skrzypczak z Instytutu Radlińskiej. W programie przedstawiono między innymi zagadnienia: Aktywne społeczności - węzły współpracy - Dlaczego się spotykamy?, Obrazy potencjału współpracy społecznej – szkice do diagnozy - powiaty ełcki olecki i gołdapski. Diagnozę potencjału obywatelskiego – „Społeczność na granicy” przedstawił prof. dr hab. Wojciech Łukowski z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej w Warszawie.

Po części roboczej „EGO Północy” odbyła się gala konkursu Pasjonat Przypisanych Północy i uroczyste ogłoszenie wyników 9. edycji konkursu.

Prezentacja działalności „Przypisanych Północy” podczas Targów Organizacji Pozarządowych w Olecku. W ramach projektu „Patrz – Ucz się – Działaj” realizowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich przez Fundację Rozwoju Ziemi Oleckiej odbyły się 12-13 grudnia 2008 r. Targi Organizacji Pozarządowych, w których wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych z powiatu oleckiego, ełckiego i gołdapskiego.
Ponadto w ramach projektu został wydany folder zatytułowany „Organizacje pozarządowe powiatu oleckiego partnerem lokalnego rozwoju”. Podczas Targów przedstawiona zostały wybrane działania Stowarzyszenia za lata 1995-2008 w części merytorycznej. Zapoznać się można z materiałem poprzez stronę internetową www.przypisani.mazury.pl w zakładce Aktualności, styczeń 2009.

Praca Klubu Krótkofalarskiego SP4KPP (całoroczna od stycznia do grudnia). Działalność krótkofalowców skupionych przy Stowarzyszeniu przyczynia się do promocji Ziemi Oleckiej. Wydawane okolicznościowe karty QSL przedstawiają ciekawe miejsca i obiekty. Karty rozsyłane są do miejscowości położonych na całej kuli ziemskiej. Pasjonaci krótkofalarstwa pracując pod znakiem okolicznościowym nadają znaczącą rangę wydarzeniu. Znak taki stanowi atrakcję dla korespondentów.

Koło Miłośników Ziemi Oleckiej - Tłumaczenie z języka niemieckiego na język polski i publikacja materiałów archiwalnych dotyczących Ziemi Oleckiej (kwiecień – grudzień). Zgromadzone materiały i dokonane tłumaczenia stanowią unikalne źródło informacji dla mieszkańców Ziemi Oleckiej. Poprzez przetłumaczone archiwalia zapoznać się można z dziejami szkolnictwa wiejskiego z terenu powiatu oleckiego. Działanie było współfinansowane ze środków Powiatu Oleckiego.

Data sporządzenia: 02.03.2009 r.

Opracowanie: Maria Dzienisiewicz

Strona główna

Ostatnia aktualizacja:  04 marca 2009  w@m