Przypisani Północy
Stowarzyszenie Kulturalne z siedzibą w Olecku

Historia Pasjonaci "Przypisanych Północy"SprawozdaniaAktualności

Sprawozdanie merytoryczne z działalności Stowarzyszenia „Przypisani – Północy” w 2009 roku.


INFORMACJE O ORGANIZACJI

Stowarzyszenie Kulturalne „Przypisani Północy z siedzibą w Olecku zostało założone w listopadzie 1994 roku i działa nieprzerwanie do chwili obecnej. Z większością podejmowanych inicjatyw można zapoznać się na stronie internetowej Stowarzyszenia www.przypisani.mazury.pl Stowarzyszenie jest członkiem Lokalnej Grupy Działania „Lider w EGO”, Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Oleckiej, członkowie Zarządu brali czynny udział w pracach merytorycznych i organizacyjnych przy powołaniu Fundacji Rozwoju Ziemi Oleckiej. Do wiodących zadań organizacji należą:
1) tworzenie warunków pozwalających na ujawnianie, upowszechnianie i promocję wartościowych zjawisk kulturalnych, społecznych, naukowych i ekologicznych z terenu Mazur i Suwalszczyzny;
2) prezentacja i promocja dokonań ludzi z terenu Mazur i Suwalszczyzny w kraju i za granicą;
3) kreowanie i upowszechnianie czynnego sposobu życia mieszkańców społeczności lokalnych w zgodzie z naturą, tradycją i współczesnością;
4) działalność w sferze wydawniczej, naukowej, gospodarczej w zgodzie z ekologią.

Wyżej wymienione cele realizowane są poprzez:
a) współtworzenie lokalnych instytucji o charakterze naukowo – kulturalnym, klubów i fundacji;
b) organizację wykładów, sympozjów, kursów, warsztatów i wystaw;
c) inspirowanie i organizowanie przedsięwzięć kulturalnych możliwie szeroko aktywizujących lokalną społeczność;
d) organizację przedsięwzięć kulturalnych w powiązaniu z działaniami z obszaru ekologii, turystyki i przedsiębiorczości;
e) prowadzenie i popieranie badań naukowych w dziedzinie kultury, historii, ekologii i ekonomii Mazur i Suwalszczyzny;
f) prowadzenie działalności informacyjnej, wydawniczej oraz kolportaż publikacji związanych z Mazurami i Suwalszczyzną;
g) nawiązywanie kontaktów i współpraca z krajowymi i zagranicznymi instytucjami, organizacjami, przedsiębiorstwami mogącymi wesprzeć inicjatywy społeczne.

Obecnie Stowarzyszenie liczy 27 członków. Obowiązująca składka członkowska wynosi 40 złotych rocznie. Osobami odpowiedzialnymi za zarządzanie organizacją są: prezes Stowarzyszenia, dwóch wiceprezesów, skarbnik oraz sekretarz.

PODJĘTE DZIAŁANIA I ZREALIZOWANE PROJEKTY

„Aktywne Lenarty” (luty – czerwiec) W lutym Stowarzyszenie rozpoczęło realizację projektu. Działania rozpoczęto dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 6.3 Inicjatywy lokalne na rzecz podnoszenia poziomu aktywności zawodowej na obszarach wiejskich.
W ramach projektu odbyły się warsztaty dla kobiet ze wsi Judziki i Lenarty. Zajęcia grupowe i konsultacje indywidualne prowadzono od marca do czerwca 2009 roku. Poświęcono je, między innymi podniesieniu poziomu motywacji i samooceny, uświadomieniu i wyrównywaniu dysfunkcji w komunikacji społecznej, poznaniu metod aktywnego poszukiwania pracy. Zakwalifikowane do projektu kobiety wzięły także udział w szkoleniu z zakresu obsługi komputera, internetu oraz wyszukiwania aktualnych ofert pracy.
Projekt powstał dzięki nawiązaniu współpracy ze Stanisławem Ciechanowiczem, prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Lenartach, a zarazem sołtysem wsi Lenarty. Udział w projekcie zadeklarował także sołtys wsi Judziki – Remigiusz Kowalewski. Sołtysi wsparli prace Stowarzyszenia poprzez umieszczenie informacji na tablicach ogłoszeniowych w obu wsiach, przekazując zainteresowanym formularze zgłoszenia do udziału w projekcie, a także organizując spotkanie wiejskie w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Lenartach.

 

„Aktywni w Lenartach” (sierpień – listopad) Projekt był kontynuacją działań podjętych w lutym we wsiach Judziki i Lenarty. Został zrealizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Działanie 6.3. Po przeprowadzonej rekrutacji uczestniczki projektu wzięły udział na początku w zajęciach socjoterapeutycznych, w kolejnym miesiącu w warsztatach z aktywnego poszukiwania pracy.
Spotkania z doradcą zawodowym obejmowały między innymi zagadnienia z autoprezentacji, tworzenia profesjonalnych CV i listów motywacyjnych, informacji zawodowej. W trakcie warsztatów uczestniczki mogły też zbadać swoje preferencje i zainteresowania zawodowe poprzez ankiety i kwestionariusze. W listopadzie uczestniczki projektu „Aktywne Lenarty” otrzymały zaświadczenia o ukończeniu szkolenia z zakresu obsługi komputera. Podstawy obsługi komputera i internetu, wyszukiwanie aktualnych ofert pracy to główna tematyka realizowanego kursu. Przeprowadzony projekt przyniósł wymierne efekty w postaci wzrostu aktywności mieszkanek Lenart, np. wstąpienie do stowarzyszenia i kontynuowanie szkoleń, nawiązanie współpracy ze świetlicą przy Zespole Szkół w Judzikach.


Nagroda Honorowa „Pasjonat Przypisanych Północy” (lipiec – październik) Nieprzerwanie od 10 lat raz w roku spotyka się gremium, które wyłania jedną jedyną postać z często bardzo licznej listy nominowanych do honorowej nagrody „Pasjonat Przypisanych Północy”. Kandydatami do nagrody mogą być osoby działające na terenie Warmii, Mazur i Suwalszczyzny, zajmujące się szeroko pojętą animacją środowiska społecznego w dziedzinach: kultury, sztuki, ekologii, turystyki, działań społecznych. Każdy z wyróżnionych otrzymuje niepowtarzalną nagrodę. Kapituła wybierając tworzywo i formę stara się oddać wyjątkowy charakter i dokonania osoby nagradzanej. Dotychczas były to rzeźby z drewna i kamienia, lampka oliwna, przedmiot wykuty z żelaza. 2 października powołana przez Zarząd Stowarzyszenia Kapituła Konkursu „Pasjonat Przypisanych Północy” w składzie Maria Dzienisiewicz, Ryszard Demby, Wojciech Kot, Józef Krajewski, Andrzej Kamiński, Bohdan Skrzypczak, Andrzej Cieśluk, Wojciech Łukasik, Zbigniew Terepko, Marek Borawski, Roman Karsztun, Jerzy Weiss, Maciej Kupczyński i Marek Nowicki - nominowała do nagrody szesnastu kandydatów. Po prezentacjach, wnikliwej dyskusji i tajnym głosowaniu, honorowy tytuł „Pasjonata Przypisanych Północy” 2009 przyznany został Markowi Gałązce.
30 października 2009 r. w sali Hotelu Colosseum w obecności ponad 100 zaproszonych gości została odczytana przez Józefa Krajewskiego laudacja na cześć Marka Gałązki, a Wojciech Kot wręczył tegorocznemu Pasjonatowi symboliczną statuetkę „Białą Lokomotywę”. Gratulacje i życzenia składali między innymi Starosta Olecki Stanisław Ramotowski i Burmistrz Olecka Wacław Olszewski.

Jubileusz 12 lat Tygodnika Oleckiego (październik) – wsparcie organizacji i przeprowadzenie uroczystości jubileuszu 12 lat Tygodnika Oleckiego, twórcy i Redaktora Naczelnego Marka Borawskiego – członka założyciela Stowarzyszenia Kulturalnego „Przypisani Północy”. Był to czas podziękowań za wieloletnią współpracę, wspomnień o ludziach wyjątkowych, o Annie Andrzejewskiej - Jurgiel i Władysławie Żurowskim.

„Sezon na Teatr” (maj – grudzień) Utworzone zostało przy świetlicy wiejskiej w Kukowie drugie koło zainteresowań – teatralne (istniało już historyczne). Przez pięć miesięcy dzieci i młodzież zapoznawały się z historią teatru, jego rodzajami. Dodatkowo odbyły się trzy konkursy o tej tematyce. Na scenie w świetlicy wystawiono dwa przedstawienia dla mieszkańców wsi. W ramach projektu zorganizowano wyjazd do Trójmiasta. Cała grupa – dzieci wraz z opiekunami obejrzały wspaniały spektakl w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Przez trzy dni poznawano największe atrakcje turystyczne Trójmiasta. Większość dzieci po raz pierwszy w życiu zobaczyła polskie morze. Projekt przygotowała i prawidłowo przeprowadziła grupa nieformalna działająca przy świetlicy wiejskiej w Kukowie.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Działania klubu krótkofalarzy (styczeń – grudzień) Udokumentowano udział w 14 zawodach, w tym w 12 rangi ogólnopolskiej w Mistrzostwach Polski ARKiI (Amatorskie Radiostacje Klubowe i Indywidualne). Zdobyto II miejsce w Polsce w kategorii: Stacje Klubowe KF MO SSB. W maju i czerwcu uzyskano dyplomy w Zawodach ARKiI w Olsztynie i zawodach okolicznościowych z okazji Dnia Dziecka. W marcu odbyła się uroczystość wręczenia medalu, pucharu i nagrody na ręce Jerzego Weissa za zajęcie III miejsca w Mistrzostwach Polski za 2008 r. Łącznie w działalności Klubu zarejestrowano w 2009 r. 844 łączności, co świadczy o dużej aktywności członków Klubu.

Inne działania:
Poparcie inicjatywy Stowarzyszenia Artystów Plastyków i Fotografików – prac związanych z powstaniem filmu „Przystanek dla bocianów”. Materiał roboczy ukazujący w sposób interesujący historię części społeczności ziemi oleckiej. Takie opowieści przyczyniają się do integracji i budowania tożsamości lokalnej.
Udział w dwóch spotkaniach z przedstawicielami stowarzyszenia Ziomkostwo Prus Wschodnich.
Wymienione zostały publikacje pomiędzy stowarzyszeniami, nawiązano stałą współpracę w celu przybliżania historii, poznawania stanowisk do zmian po II wojnie światowej.

Opracowanie: Maria Dzienisiewicz

Strona główna

Ostatnia aktualizacja:  10 kwietnia 2010  w@m